Skip to content Skip to footer

Prawidłowy montaż okien — na co zwracać uwagę i jakich błędów unikać?

Montaż nowych okien niekoniecznie musi być wykonywany przez specjalistę. Przy odrobinie umiejętności manualnych, odpowiednich materiałów i instrukcji krok po kroku prawidłowy montaż okien można wykonać samodzielnie. Aby bezpiecznie zainstalować i uszczelnić nowe okno potrzeba dwóch osób i około 2 godzin.

Prawidłowy montaż okien – ważne informacje przed instalacją nowych okien

Nawet okna o najlepszych parametrach nie poradzą sobie w pełni ze swoim zadaniem, jeśli są źle zainstalowane. Niewłaściwie zamontowane okna mogą przeciekać i szybko ulec uszkodzeniu.Prawidłowy montaż okien to jedyny sposób, aby zapobiec ich przeciekaniu, a także gwarancja ochrony przed włamywaczami.

Przed przystąpieniem do montażu okien warto przygotować wszystkie materiały i narzędzia tak, aby mieć je pod ręką. Najlepiej pracować w parze, ułatwia to przenoszenie ciężkich przedmiotów. Każdy etap pracy należy wykonywać spokojnie i precyzyjnie, to jedyny sposób na uzyskanie doskonałego rezultatu.

Bezpieczeństwo osób i miejsca pracy

Warto również sprawdzić, czy wykończenie powierzchni w miejscach, w których będą montowane okna, są gładko otynkowane bez pozostałości takich jak kurz. Tylko w ten sposób taśma uszczelniająca może optymalnie przylegać do ościeża, co jest warunkiem prawidłowego montażu. Otaczające meble wokół otworu okiennego, a także parapety i podłogę powinno się odpowiednio zabezpieczyć, aby nie uległy zniszczeniu podczas montażu.

Nie wolno zapominać o ochronie oczu i skóry — niezbędne są okulary ochronne i rękawice robocze.

Najczęstsze błędy podczas montażu okien

Najczęstszym błędem jest nieprawidłowo zaplanowany montaż okna. Właściwy plan jest tak samo ważne, jak montaż okien. Na montaż okien i drzwi należy wybrać odpowiedni czas. Szczególnie w przypadku okien drewnianych najlepiej montować je po zakończeniu prac takich jak układanie podłóg i tynkowanie wewnątrz budynku. Jeśli zaplanowano docieplenie ścian zewnętrznych, lepiej zamontować okna przed rozpoczęciem tych prac.

Na etapie planowania powinniśmy również odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy zainteresowani montażem rolet zewnętrznych. Dla niektórych typów, rolet, otwór okienny należy poszerzyć o wymiar skrzynki (co zależy od wielkości rolety).

Kolejnym błędem jest nieodpowiednie przygotowanie otworów okiennych. Otwory okienne należy przygotować nie tylko do montażu okna, ale także wcześniej – do wykonania prawidłowych pomiarów. Tylko to daje gwarancję przeprowadzenia prawidłowego montażu okien.

Leave a comment