Skip to content Skip to footer

Jak wybrać włącznik schodowy krzyżowy do swojego mieszkania?

Włącznik schodowy krzyżowy stanowi element instalacji elektrycznej w wielu domach. Umożliwia on sterowanie oświetleniem w różnych miejscach. Jaka jest zasada działania takiego włącznika? Jak wybrać odpowiedni włącznik krzyżowy do swojego mieszkania? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.

Jak działa włącznik schodowy krzyżowy

Wszędzie tam, gdzie planujemy sterować oświetleniem w kilku różnych miejscach, potrzebny będzie włącznik krzyżowy. Stanowi on element większej instalacji elektrycznej i praktycznie nigdy nie występuje samodzielnie.Włącznik krzyżowy znajduje zastosowanie najczęściej w przypadku wielopoziomowych klatek schodowych lub piętrowych domów. Za jego pomocą można, na przykład, włączyć światło na parterze i wyłączyć je po wejściu na dane piętro.

Jakie są rodzaje włączników krzyżowych?

Na rynku można spotkać dwa główne rodzaje włączników krzyżowych, a mianowicie włączniki pojedyncze oraz podwójne.Włącznik krzyżowy podwójny charakteryzuje się tym, że za jego pomocą możemy sterować poszczególnymi fragmentami oświetlenia. Odpowiednio przeprowadzona instalacja elektryczna pozwala, na przykład, sterować poszczególnymi żarówkami, przy użyciu takiego włącznika.

Jak wybrać Włącznik schodowy krzyżowy?

Wybierając kształt, kolor oraz wielkość takiego włącznika, powinniśmy wziąć pod uwagę ogólną stylistykę naszego mieszkania.Należy pamiętać, że element ten widoczny jest gołym okiem, dlatego należy poświęcić trochę uwagi tej kwestii i wybrać do swojego mieszkania włącznik, który będzie odpowiednio komponował się z wystrojem mieszkania.

Leave a comment