Skip to content Skip to footer

Co zrobić, gdy ciężarówka zostanie zatrzymana we Włoszech?

Po terytorium Włoch jeździ wielu cudzoziemców, w tym także Polaków. Przez ten kraj przebiegają główne szlaki europejskie, a więc i liczba ciężarówek z polskimi rejestracjami jest dość spora. Kierowcy muszą być ostrożni, gdyż za nieprzepisową jazdę grożą mandaty. Co zrobić, gdy nastąpi zatrzymanie ciężarówki we Włoszech?

Zatrzymanie pojazdu we Włoszech

Włoska policja i straż miejsca mają prawo wystawić mandat. Jeśli kierowca jedzie nieprzepisowo lub nie ma wszystkich dokumentów przy sobie, może zostać zatrzymany jego pojazd. W przypadku samochodów ciężarowych jest to dość duży problem, gdyż kierowca nie może kontynuować pracy, a auto wraz z zawartością zostaje zatrzymane.

Samochód najczęściej jest przetrzymywany na policyjnym parkingu, który jest płatny. Generuje to dość duże koszty. Warto w takim wypadku zgłosić się do prawnika, najlepiej polskiego, który specjalizuje się w takich sprawach. Z jego pomocą można znacznie przyspieszyć procedurę odzyskania ciężarówki lub przestawienia jej na prywatny tańszy parking.

Mandat we Włoszech – kiedy można dostać?

W przypadku nieprzepisowej jazdy we Włoszech są wystawiane mandaty. Ich wysokość jest zależna od popełnionego czynu. Warto pamiętać, że mandat we Włoszech może wystawić zarówno policja, jak i straż miejska.

Są dwa rodzaje mandatów. Pierwszy z nich jest wystawiany na przykład za złe parkowanie, a opłata za niego musi zostać uiszczona od razu. Niekiedy możliwe jest zapłacenie 25%, a resztę można przelać lub zapłacić na poczcie w późniejszym terminie. Inaczej jest w przypadku, gdy mandat z fotoradaru przyjdzie do domu. Wówczas jest 60 dni na zapłatę. Można się oczywiście odwołać, jeśli ktoś czuje, że został ukarany niesprawiedliwie lub wysokość mandatu jest za duża.

Co zrobić, gdy nastąpi Zatrzymanie ciezarowki we Włoszech?

Niestety zatrzymania pojazdu we Włoszech następują dość często. Wielu kierowców nie przestrzega przepisów, a innym brakuje dokumentów niezbędnych do przewozu określonych towarów na terenie Włoch.

Jeśli dojdzie do zatrzymania pojazdu, to warto skonsultować się z kancelarią adwokacką we Włoszech. Napisanie odpowiedniego pisma może znacznie przyspieszyć wszystkie procedury, co wpłynie na obniżenie kosztów i szybszy powrót do pracy.

Leave a comment