Skip to content Skip to footer

Specyfikacja techniczna wiertarek słupowych

Trudno sobie wyobrazić dobrze zorganizowany warsztat czy dział przemysłowy fabryki bez sprawnie działających wiertarek. Umożliwiają one nawiercanie otworów w metalach i innych materiałach, dzięki czemu można poszczególne części montować w przewidziane projektem zestawy. Warto dowiedzieć się nieco więcej o specyfikacji technicznej tego sprzętu.

Wiertarki słupowe – co to jest?

Pod lupę weźmiemy popularne wiertarki słupowe, czyli wolnostojące obrabiarki, które wykorzystują silniki o dużej mocy do obracania wierteł z różną prędkością. Umożliwia to wiercenie lub gwintowanie otworów w różnych materiałach, takich jak metal, tworzywo sztuczne, drewno, a nawet szkło.

Jest to w zasadzie przemysłowa wersja tradycyjnej wiertarki ręcznej. Wiertarka słupowa usuwa przy tym wszelkie ryzyko ludzkiego błędu, zaprojektowana jest bowiem tak, aby wiertło było wprowadzane za każdym razem pod odpowiednim kątem, a parametr ten (podobnie jak szybkość obrotową wiertła) można regulować w zależności od indywidualnych potrzeb. Co więcej, wiertła używane w standardowych wiertarkach ręcznych często nie mają siły przewiercania obrabianych części, szczególnie tych wykonanych z metalu o wysokiej wytrzymałości. Wtedy z pomocą przychodzą wiertarki słupowe.

Konstrukcja wiertarki słupowej

Wiertarka taka zbudowana jest zawsze z trzech podstawowych części. Sercem urządzenia jest oczywiście silnik i napęd, które odpowiadają za prędkość obrotu wiertła oraz pozycjonowaniem uchwytu wiertarki. Napięcie zasilania to zwyczajowo 400V, natomiast minimalna moc silnika to 1,5 kW. Ważnym parametrem jest też prędkość obrotowa
wrzeciona, która mieści się w widełkach pomiędzy 320 a 1820 obrotów na minutę.

Częścią tożsamą opisywanego urządzenia jest stół, w którym znajduje się obrabiany element. Jest on zwykle szlifowany powierzchniowo i może być podnoszony lub opuszczany w zależności od wielkości przedmiotu obrabianego. Jego wielkość to co najmniej 250 mm x 250 mm.

Wiertło jest oczywiście najważniejszą częścią i może być ono odłączane od uchwytu oraz wymieniane w zależności od potrzeb. Nowe modele są wyposażone dodatkowo w cyfrowy odczyt prędkości obrotowej
oraz oświetlenie LED.

Konkluzja

Wiertarka słupowa jest niezastąpioną maszyną do wykonywania bardzo dokładnych otworów. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się dość uproszczona w swojej budowie, to jej funkcjonalność przekłada się na wysoką jakość i szybkość pracy.

Mimo swojej prostej konstrukcji wiertarki te mogą okazać się bardzo niebezpiecznymi narzędziami w warsztacie. Trzeba zachowywać wszystkie reguły wynikające z przepisów BHP.