Skip to content Skip to footer

Echokardiografia płodu – co warto o niej wiedzieć?

Echokardiografia płodu – co warto o niej wiedzieć?

Echokardiografię płodu uznaje się za jedno z ważniejszych badań diagnostycznych przeprowadzanych jeszcze przed porodem. To ważne, by wszystkie kobiety w ciąży z takich badań regularnie korzystały. Artykuł gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia tłumaczy, dlaczego należy to robić.

Kiedy warto zdecydować się na echokardiografię płodu?

Skierowanie na echo serca płodu zazwyczaj jest odpowiedzią na złe wyniki standardowego USG. Jeżeli w USG lekarz dojrzy się jakichkolwiek nieprawidłowości, prawdopodobnie zaleci pacjentce różne uzupełniające badania diagnostyczne.

Do tych nieprawidłowości, będących wskazaniem do wykonania echa serca płodu, zalicza się m.in. arytmię serca, przepuklinę oraz – co najważniejsze – wady występujące w ośrodkowym układzie nerwowym.

Czy stan zdrowia ciężarnej może być zaleceniem do badania?

Jak najbardziej tak, bo zdrowie matki oddziałuje na zdrowie rozwijającego się w jej brzuszku dziecka. Echo serca płodu może zostać zasugerowane pacjentkom chorującym na cukrzycę ciążową lub fenyloketonurię oraz tym zażywającym leki przeciwkonwulsyjne.

Strona www.gyncentrum.pl/echo-serca-plodu-echokardiografia mówi też o kilku dodatkowych wskazaniach do przeprowadzenia zabiegu. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

W jakim czasie można zgłosić się na badanie echa serca płodu?

W większości przypadków echo serca plisy jest przeprowadzane mniej więcej w dwudziestym czwartym lub dwudziestym piątym tygodniu ciąży. Ogólnie rzecz biorąc powinno się ono odbyć po standardowym badaniu USG.

Lekarz prowadzący może jednak podjąć decyzje o konieczności wcześniejszego wykonania badania, a wtedy oczywiście trzeba go posłuchać.

Leave a comment