Skip to content Skip to footer

Czym kierować się przy wyborze prezentu?

Niełatwo jest wybrać odpowiedni prezent. Wiedzą o tym chyba wszyscy. Niektórzy decydują się na kupowanie rzeczy praktycznych, a inni stawiają bardziej na dekoracyjne bibeloty. Aby jednak wybrać coś naprawdę idealnego, trzeba przestrzegać kilku prostych zasad, dzięki którym każdy prezent będzie strzałem w dziesiątkę.

Odpowiednie dobranie prezentu do okazji

Prezent należy w pierwszej kolejności dobrać do okazji. Zasadniczo okazje dzielimy na poważne i mniej poważne. Do tych pierwszych zaliczyć należy śluby, ważne uroczystości, czy imprezy inaugurujące jakieś wydarzenie. Do drugich należą z kolei między innymi wieczory kawalerskie i panieńskie, urodziny, czy imieniny.

Ważny jest też kontekst. Czasami na przykład bliskiemu przyjacielowi można na ślub dać w ramach prezentu również coś zabawnego albo po prostu ciekawego. Świetnym pomysłem są popularne ostatnio stemple metalowe, na których można umieścić ciekawą grafikę, albo zabawny napis.

Dobranie prezentu do obdarowanego

Prezent musi być dobrany do obdarowanego. Stempel metalowy to niezły pomysł, ale zdecydowanie nie dla każdego. Dlatego najlepiej jest po prostu dowiedzieć się, co daną osobę interesuje najbardziej. Najlepsze prezenty to takie, które najlepiej są dopasowane do pasji i zainteresowań osoby, której są wręczane.

Warto również zwrócić uwagę na nasz stosunek do danej osoby i na jej pozycję społeczną. Co innego wręcza się koledze, co innego członkowi najbliższej rodziny, a co innego profesorowi albo pracodawcy. W każdym przypadku stempel metalowy z odpowiednią grafiką może się sprawdzić, jednak forma takiego prezentu i sposób jego wręczania muszą być inne.

Właściwe dobranie wartości wręczanego przedmiotu

Wartość wręczanego przedmiotu ma również znaczenie. Drogie prezenty często postrzegane są jako oznaka szacunku albo przywiązania. Nie zawsze są jednak na miejscu. Zasadniczo dobrze jest w tej kwestii zachować równowagę i starać się raczej jak najlepiej wybrać prezent, niż wydać na niego jak najwięcej.

Czasem o wiele większe wrażenie zrobi prezent wyjątkowo dobrze dobrany. Jeżeli na przykład dowiemy się sporo o czyichś zainteresowaniach i wręczymy mu coś, co wzbudzi duże zainteresowanie, to będzie to bardziej efektowne, niż podarowanie czegoś po prostu drogiego.