Alkohol jest jedną z głównych, jeśli nawet nie najczęściej spożywanych używek w Polsce. Oczywiście, o ile wszystko mieści się w granicach normy i kultury spożywania alkoholu to nie ma problemu. Gorzej, jeśli spożycie przekracza nominalne granice, co w Polsce niestety dość często się zdarza. Co gorsza wielu mieszkańców naszego kraju pod wpływem alkoholu usiłuje kierować samochodem, a nawet udawać się w takim stanie do pracy.
Czy alkohol we krwi zawsze dyskwalifikuje?
Chociaż kierowanie pojazdem lub przebywanie w pracy pod wpływem alkoholu to czyn niezgodny z prawem, to jednak dość istotne znaczenie ma tutaj konkretny poziom alkoholu we krwi. Polskie ustawodawstwo zezwala bowiem na kierowanie pojazdami, a więc także na stawienie się do pracy, jeśli poziom alkoholu we krwi nie przekracza 0,2 promila. To pierwszy próg.
Drugim progiem jest poziom alkoholu we krwi przekraczający 0,2 promila, ale nie większy niż 0,5 promila. Co prawda kierowanie lub praca z taką wartością promili również jest złamaniem prawa, ale jeszcze nie przestępstwem, lecz wykroczeniem. Dopiero przekroczenie progu 0,5 promila i podejmowanie się w takim stanie kierowania pojazdami, czy też pracy na swoim stanowisku zawodowym stanowi najpoważniejsze złamanie prawa,
Jak zmierzyć poziom alkoholu we krwi?
Pierwsza odpowiedź na powyższe pytanie, jaka przychodzi do głowy brzmi – trzeba sięgnąć po alkomat policyjny. Do tego są jednakże uprawnieni jedynie funkcjonariusze tej służby. No chyba, że mówimy o alkomatach umieszczonych w komisariatach policji, z których może skorzystać każdy.
Są jednakże jeszcze inne urządzenia, takie jak alkomaty profesjonalne. Z pewnością przydadzą się one pracodawcom, które chcą w dokładny sposób zmierzyć poziom alkoholu we krwi swoich pracowników, którzy wyglądają na nietrzeźwych. Warto zauważyć, że alkomat profesjonalny, zwykle może być wykorzystywany także jako alkomat dowodowy. Co to oznacza? W skrócie mówiąc wynik odczytu alkomatu dowodowego z powodzeniem nadaje się jako dowód w postępowaniu dyscyplinarnym i sądowym.
Dowodowa wartość odczytu
Oczywiście warto zauważyć, iż alkomaty profesjonalne nie są tanie, a ich ceny mogą sięgać od kilku tysięcy złotych wzwyż. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, iż alkomaty policyjne również są takie drogie. I jedne, i drugie dzięki precyzyjności dokonywanego pomiaru pozwalają na uzyskanie realnego dowodu, iż badana osoba miała w swojej krwi wskazany przez odczyt poziom alkoholu, co jest faktem szalenie istotnym.