Rodzina czystków (Cistus L.) obejmuje kilkadziesiąt zróżnicowanych gatunków i mieszańców, które naturalnie występują w krajach basenu Morza Śródziemnego. Jakie są najważniejsze właściwości lecznicze i działanie czystka?
Jakie składniki aktywne zawiera czystek lekarski?
Czystek, również określany jako Czystek lekarski, jest rośliną, która bogata jest w cenne substancje aktywne.
O jego prozdrowotnym działaniu decydują przede wszystkim liczne substancje o działaniu antyoksydacyjnym, czyli przeciwutleniającym. Oprócz nich czystek zawiera też substancje jak proantocyjanidyny, katechiny, olejek eteryczny.
Najczęściej stosuje się napary, herbatki ziołowe powstające z ziela czystka lekarskiego. W sprzedaży znajdują się też suplementy z wyciągiem, ekstraktem z tej rośliny.
Czystek lekarski – właściwości lecznicze
W przypadku rośliny jak czystek właściwości lecznicze przede wszystkim odnoszą się do jej działania przeciwutleniającego. Jest ono powiązane z właściwościami przeciwzapalnymi, antynowotworowymi, detoksykującymi.
Czystek lekarski wykazuje także właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Oznacza to, że ma on działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, pomagając w zwalczaniu tych drobnoustrojów.
Poza tym ziele czystka lekarskiego wspomaga kondycję skóry, między innymi w przypadku pojawienia się ran, oparzeń, dermatoz.
Kiedy warto sięgnąć po czystek?
Dla rośliny jak czystek zastosowanie lecznicze jest zróżnicowane. W jakich przypadkach może on pomóc?
Stosowanie czystka rekomendowane jest często osobom z problemami z układem krążeniowym. Wspomaga on obniżanie poziomu trójglicerydów i cholesterolu, a przez to redukuje ryzyko miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca.
Czystek jest też zielem wspierającym naturalną odporność, które pomaga w redukcji zapaleń i infekcji, między innymi w trakcie grypy, przeziębień, zakażeń bakteryjnych.
Po czystek sięgają również osoby, które chcą przeprowadzić detoks, czyli oczyścić swój organizm z toksyn. Wspiera on wtedy metabolizm, dlatego może pomóc w trakcie odchudzania.
Stosowany jest on ponadto do pielęgnacji skóry, między innymi wrażliwej, delikatnej, trądzikowej, atopowej. Można wtedy wykorzystać napary z czystka zewnętrznie oraz kosmetyki z ekstraktem z czystka, hydrolaty z czystka.